Tartışmalı O Altcoin’in Başı Yine Belada: Milyon Dolarlık Ceza!

Yapay zeka şirketi OpenAI CEO’su Sam Altman’ın öncülük ettiği altcoin projesi Worldcoin’in başı beladan kurtulmuyor. Worldcoin, bir çok ülkede yasal sorunlarla karşı karşıya kaldı. Şimdi de tüketici hakları ihlalleri suçlamaları nedeniyle Buenos Aires’te yasal zorluklarla karşı karşıya. Ülke yetkilileri, Worldcoin’e karşı bir iddianame yayınladı.

Buenos Aires, bu altcoin projesini soruşturuyor

Buenos Aires’teki yetkililer, Worldcoin’in bildirdiği veri işleme uygulamaları ile denetimlerinde elde ettikleri bulgular arasındaki tutarsızlıklar tespit etti. Bu bağlamda, Müsteşar Ariel Aguilar, biyometrik verilerin depolanması ve derhal silinmesine ilişkin endişelerini dile getirdi. Bu doğrultuda, bu süreçleri çevreleyen belirsizliğin ve kullanıcı haklarına yönelik potansiyel ihlallerinin altını çizdi. Aguilar, “Bu anlaşmaların karmaşıklığı, Worldcoin’in faaliyetlerinin yenilikçi doğası ve net bilgi eksikliği ile birleştiğinde, sistemin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını engelliyor” dedi.

Worldcoin hakkındaki iddialar oldukça kritik!

İncelemeler, Worldcoin’in yalnızca 18 yaşın üzerindeki bireylerin hizmetlerini kullanabileceğini bildirmediğini ortaya koydu. Ayrıca, potansiyel olarak reşit olmayanların verilerinin toplanmasına yol açtığını açığa çıkardı. Dahası yetkililer, Worldcoin’in Arjantinli kullanıcılardan topladığı biyometrik verileri Brezilya’da depoladığını tespit etti. Dolayısıyla, bu da gizlilik ve veri egemenliği ile ilgili soruları gündeme getiriyor.

Bu arada, kullanım koşulları, gizlilik bildirimleri ve veri onay formlarını içeren sözleşmeler mercek altında. Bunların, ulusal tüketici koruma yasalarını ihlal edebilecek maddeler içerdiğine yönelik ciddi şüpheler var. Ayrıca, Worldcoin’in hizmetleri tazminat ödemeden askıya almasına izin veren hükümler yer alıyor. Bunlara ek olarak sözleşmeler, kullanıcıların toplu yasal işlem haklarından feragat ettiğine dair hükümler içeriyor.

Altcoin projesi için ciddi para cezası da gündemde!

Şartlar ayrıca anlaşmazlıkların yabancı hukuk, özellikle de Cayman Adaları hukuku kapsamında ve Arjantin’in Medeni ve Ticaret Kanunu ile çatışan ABD’nin Kaliforniya eyaletinde tahkim yoluyla çözülmesini öneriyor. Bu iddiaların kanıtlanması halinde ciddi para cezası gündeme gelecek. Bu bağlamda Worldcoin,1 milyar Arjantin pesosuna (1.2 milyon dolar) kadar para cezası ödemek zorunda kalabilir. Buenos Aires yetkilileri, şirketin şu anda cezadan tek başına sorumlu olduğunu ileri sürüyor.

İspanya’daki kullanıcılar yasak dinlemiyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere İspanya, Worldcoin’e geçici bir yasak getirdi. Bu yasağın arka planında ise yine gizlilik ve veri koruma konusundaki endişeler yer alıyor. İspanya’nın veri koruma otoritesi olan AEPD, biyometrik bilgilerin işlenmesinin bireylerin hakları için oluşturduğu riskleri vurgulayarak Worldcoin’e veri toplamayı durdurmasını emretti. Ancak, bu düzenleyici zorluklara rağmen, Worldcoin’in World App’i dünya çapında 10 milyon kullanıcı ve 2 milyon günlük aktif kullanıcıyla önemli bir büyüme kaydetti. Altcoin projesinin, küresel kullanıcı tabanını korumak için genişlemesini mevzuata uygun hale getirmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x